- Description
- Additional information
- Specification
Description
This ultra-compact reader / writer is CAC and PIV-approved, and adapts for government, enterprise, or home use.
Identiv’s SCR3310 v2.0 is the ideal PC-linked USB contact smart card reader for a wide variety of secure applications. Providing full compliance with all major industry standards, including ISO/IEC 7816, USB CCID, PC/SC, and Microsoft WHQL, it works seamlessly with virtually all contact smart cards and PC operating systems.
Additional information
| Weight | 0.10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.83 × 2.75 × 1 in |
| types | Type A, Type C |
| Parameter | SCR3310v2.0 Details |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 full speed |
| Supported Standards | ISO/IEC 7816 Part 1 to 4, EMV 2011 Ver 4.3 Level 1 (compliant) |
| Supported Tag ICs | All major ISO/IEC 7816 compliant smart cards and synchronous cards |
| Smart Card Protocols | T=0, T=1, synchronous cards I2C and 3-wire |
| Smart Card Interface Speed | Up to 600 kbps, TA1=97 |
| Smart Card Clock Frequency | ISO/IEC 7816 compliant; Operates up to 16 MHz |
| Supported Smart Card Types | 5V, 3V, and 1.8V; ISO 7816 smart card Class A, B, and C |
| Power to Smart Card | 60mA in Class A; 55mA in Class B; 35mA in Class C |
| Smart Card Detection | Card present switch; Automatic power on/off; Short circuit protection |
| Card Size | ID-1 |
| Contact Type | 8 pin ID-1 Sliding Contact Socket, C4/C8 support, Card present switch |
| PC/SC DRIVER | PC/SC Specification Ver. 2.01.14 for various operating systems |
| Software | PC/SC API, CT-API (through wrapper on top of PC/SC), M-Card API (through wrapper on top of PC/SC) |
| Power Supply | USB Bus-powered |
| Power Consumption | <6mA excluding smart card; <20mA with standard card; <500μA in standby mode |
| Dimensions | 72 x 70 x 14 mm (2.83 x 2.75 x 0.55 in) |
| Weight | 60 grams |
| Operating Temperature Range | 0° to 50°C (32° to 122°F) |
| Storage Temperature Range | -20° to 60°C (-4° to 140°F) |
| Operating Humidity Range | Up to 90% RH non-condensing |
| Durability | Sliding contact 100,000 card insertions |
| MTBF | 100,000 hours |
| Cable | 1.5m cable with USB Type A or Type C connector |
| Status Indicator | Green LED |
| Firmware | SmartOS™ |
| Firmware In-Field Upgradeable | No |
| Systems/Standards | EMV 2011 Ver 4.3 Level 1(compliant only), ISO/IEC 7816, USB 2.0 Full Speed, CCID, Microsoft® HCK |
| Regulatory/Environmental | CE, FCC, UL 60950, IEC 62368-1, GSA APL, RoHS2, REACH, WEEE |
| Product Part Number | 905331 (Type A); 905331-6 (Type C) |















