- Description
- Additional information
- Specification
Description
Application-ready CAC and PIV-approved reader features optional stand base.
uTrust 2700 R is the ideal PC-linked USB contact smart card reader for a huge variety of secure applications. Providing full compliance with all major industry standards, including ISO/IEC 7816, USB CCID, PC/SC, and Microsoft WHQL, uTrust 2700 R works with virtually all contact smart cards and PC operating systems.
Additional information
| Weight | 0.30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.36 × 1 × 2.76 in |
| Include Stand? | No, Yes |
| USB Connector Type | USB A, USB C |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Supported Standards | ISO/IEC7816 ID1, Class A/B/C support, T=0 , T=1 protocol EMV 2011 Ver 4.3 Level 1 |
| Smart Card Interface | ID1 8 pin sliding contact, Card present switch, C4/C8 support |
| Data Transfer Rate | Up to 600 kbps (depending on card), TA1=97 |
| PC/SC Driver | PC/SC Specification Ver. 2.01.14 for: Windows® 7/8/10/11 (32 and 64 bit), Windows® Server 2008/2012/2016/2019, WindowsXP, MacOS 10.9.x – 12.2.x, Linux 2.x, and 3.x, 4.x, 5.x (32 and 64 bit), Android 8.0 and higher |
| Software | PC/SC API, CT-API (through wrapper on top of PC/SC), M-Card API (through wrapper on top of PC/SC) |
| Power & Communication | USB 2.0 Bus-powered |
| Power Consumption & Delivery | < 6mA, excluding smart card; 25 mA incl. smart card < 500μA in standby |
| Dimensions | 70 x 60 x 16 mm (2.76 x 2.36 x 0.63 in), 70 x 63 x 62 mm (2.76 x 2.48 x 2.44 in) with stand base |
| Weight | 66 g ± 5% (0.15 lb ± 5%), 204 g ± 5% (0.45 lb ± 5%) with stand base |
| Operating Temperature Range | 0° to 50° C (32° to 122° F) |
| Storage Temperature Range | -20° to 60° C (-4° to 140° F) |
| Operating Humidity Range | Up to 95% RH non-condensing |
| Durability | Sliding contact 100,000 card insertions |
| MTBF | 100,000 hours |
| Connector | 1.5m USB cable with USB type A connector |
| Status Indicator | LED |
| Firmware | SmartOS™ |
| Firmware In-Field Upgradeable | No |
| Systems/Standards | EMV 2008 V4.2 Level 1, ISO/IEC7816, USB 2.0, CCID, Microsoft® WHQ |
| Regulatory/Environmental | CE, FCC, UL94, UL60950, VCCI, ICES, ANZ, HBCI, GSA APL, RoHS2, REACH, WEEE |
| Product Part Number | 905369-1 USB Type A, 905369-8 USB Type C, 905418 (optional stand kit) |

















