Buy uTrust 3721 F HF+LF with Keyboard Emulation 125 Khz and 13.56 Mhz Multi-Technology Smart Card Reader/Writer
From $189.00
- Description
- Additional information
- Specification
Description
Identiv’s uTrust 3721 F 125 Khz and 13.56 Mhz Multi-Technology Smart Card Reader/Writer integrates multi-frequency/multi-ISO (ISO14443 and ISO15693) contactless interface capabilities to support a wide variety of identification applications. Supporting 13.56 MHz and 125 Khz contactless technology, this PC-linked reader supports end-user environments where virtually all types of contactless credentials are used — including legacy ID cards — even in mixed populations. In addition to traditional PC/SC chip card reader with CCID interface, this reader provides USB human interface device (HID) keyboard emulation function.
Additional information
| Weight | 0.30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.583 × 2.953 × 1 in |
| Include Stand? | No, Yes |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Contactless Interface | Supported Standards ISO/IEC 14443, ISO/IEC 15693, and 125 kHz |
| Smart Card Protocols | T=CL (translated to T=1 for PC/SC compliance) |
| Supported Card Chips | MIFARE® Classic Family, MIFARE Ultralight Family, MIFARE Plus Family, MIFARE DESFire Family, FeliCa™, Calypso, CD21, NFC Forum Tag Types 1/2/3, LF (ASK, FSK and PSK) |
| Data Transfer Rate | ISO/IEC 14443: up to 848 kbps ISO/IEC 15693: 26/52 kbps |
| Operating Distance | Depending on the card and technology/chosen frequency |
| Antenna | Integrated high-frequency (HF) and low-frequency (LF) antenna |
| Driver and Software | |
| PC/SC DRIVER | PC/SC Specification Ver. 2.01.14 for: • Windows® 7/8/10/11 (32 and 64 bit) • Windows® Server 2008/2012/2016/2019 • Windows® 6.0, 7.0 • WindowsXP • MacOS 10.9.x – 12.1.x • Linux 2.6.x, and 3.x, 4.x, 5.x (32 and 64 bit) • Android 8.0 and higher |
| Software | PC/SC API |
| Operating Conditions | |
| Power Supply | Bus-powered USB |
| Power Consumption | 200mA @ 5V |
| Dimensions | 91 x 75 x 12 mm (3.583 x 2.953 x 0.472 in) |
| Weight | 88 g |
| Operating Temperature Range | -20° to 70° C (-4° to 158° F) |
| Storage Temperature Range | -25° to 85°C (-13 to 185°F) |
| Storage Temperature Range | -25° to 85°C (-13 to 185°F) |
| Operating Humidity Range | Up to 95% RH non-condensing |
| Status Indicator | LED and Buzzer |
| Firmware | Identiv SmartOS™ |
| Firmware In-Field Upgradeable | Yes |
| Certifications / Compliances | |
| Systems/Standards | USB 2.0 Full Speed, CCID, and Microsoft® WHQL |
| Regulatory/Environmental | RED 2014/53/EU, FCC part 15 Subpart C, RoHS3, REACH, and WEEE |
| Ordering Information | |
| Product Part Number | 905593 |
| Optional Stand Base | 905525 |











